top of page

Świeże trufle

Pan Trufel to przede wszystkim świeże trufle sprowadzane dla Was z tylko Włoch. Współpracujemy z firmą Urbani Tartufi, która jest potentatem w dziedzinie świeżej trufli na skalę światową, dlatego proszę nie martwić się o jakość oraz dostępność. Świeże trufle, które oferujemy, sprowadzane są na bieżąco, dlatego jakość jest na najwyższym poziomie.

W naszej ofercie znajdziecie pięć rodzajów świeżej trufli, a mianowicie cenną białą truflę z Alby (Tuber Magnatum Pico), czarną zimową truflę (Tuber Melanosporum Vitt.), białą wiosenną truflę „Bianchetti” (Tuber Albidum Pico), czarną truflę jesienną (Tuber Uncinatum Vitt.) i oczywiście czarne trufle letnie (Tuber Aestivum Vitt.).

Każda z wyżej wymienionych trufli jest inna pod względem smaku, aromatu, kształtu oraz okresu występowania. Wartość świeżych trufli jest bardzo zróżnicowana w zależności od rodzaju i czasu zbiorów. Trufle zimowe, czyli cenne białe trufle z Alby oraz czarne zimowe trufle, są najdroższe, ponieważ najtrudniej je znaleźć, a warunki pogodowe czasami nie pozwalają na poszukiwanie trufli w lasach oraz jest ich najmniej. Kolejne rodzaje trufli, jakie posiadamy, są łatwiej dostępne i występują obficiej w naturze, niż odmiany zimowe. Stąd też ich cena jest dużo niższa. Na cenę trufli wpływ ma również dany rok i wysyp tych grzybów. Logiczne jest, że jeżeli trufli będzie mało, a zapotrzebowanie będzie na nie duże, to wtedy ceny będą rosły.

 

Walory smakowe świeżych trufli

 

Szefowie kuchni doceniają wszystkie odmiany, jakie posiadamy, gdyż każda z nich jest wyjątkowa zarówno pod względem wyglądu, jak i walorów smakowych. Nie jest tajemnicą, że najbardziej cenioną przez kucharzy jest trufla biała z Alby (Tuber Magnatum Pico), ale nie każdy może sobie na nią pozwolić. Natomiast najczęściej używana odmiana w gastronomi, jak i przez Was to odmiana letnia (Tuber Aestivum Vitt.). Cena jest przystępna dla każdego, a danie z nią cenowo wyjdzie na poziomie zakupu średniego steak czy 0,5kg łososia.

Jeżeli zaczynamy przygodę ze świeżymi truflami, to najlepiej rozpocząć ją od odmiany letniej. Można się na niej nauczyć jak używać trufli, jak ją przechowywać, do czego pasuje trufla oraz jak trzeć świeżą truflę. Może wydawać się to banalne, ale naukę i przygodę najlepiej rozpocząć na tej odmianie, tak aby się nie zniechęcić, a jednocześnie budżet nie będzie nadwyrężony.

Do świeżej trufli warto używać dobrej oliwy truflowej oraz soli z truflą. Te produkty potrzebne są nam, aby jeszcze bardziej wydobyć i podkreślić aromat oraz smak trufli. Nie bójmy się w ten sposób postępować, gdyż tak działają Chefowie kuchni. Pamiętajmy, że do każdej odmiany trufli używamy odpowiedniej oliwy i soli z truflą. Biała oliwa i sól do białych odmian i analogicznie czarna oliwa i sól do czarnych odmian. Oczywiście wystarczy kilka kropel czy szczypta soli tylko dla podbicia walorów smakowych.

 

Rodzaje świeżych trufli

 

Poniżej przedstawiam Wam okresy występowania danej odmiany i przypominam jednocześnie, że są to tylko ramy. TRUFLE TO PRODUKT LASU i nie da się w dużym stopniu na nie wpłynąć. Dlatego powinniśmy doceniać, to co oferuje nam natura, gdyż za jakiś czas wg. badań włoskich mykologów, cenna trufla biała może zaniknąć. Dokładny opis każdej z trufli znajdziecie w kategorii rodzaje trufli oraz pod każdą ze świeżych trufli w naszym sklepie.
 

  • Tuber Aestivum Vitt. (potocznie Scorzone) – trufla czarna letnia - od maja do września

  • Tuber Uncinatum Chatin - trufla jesienna - od września do grudnia

  • Tuber Magnatum Pico (inaczej zwana trufla z Alby bądź trufla biała) - Królowa Trufli, jak i wszystkich grzybów - od października do stycznia

  • Tuber Melanosporum Vitt. (inaczej Perigord z francuskiego, Pregiato z włoskiego bądź po prostu trufla czarna)- trufla czarna zimowa - od grudnia do marca

  • Tuber Albidum Pico (potocznie Bianchetto) - uboższa siostra białej trufli - od lutego do kwietnia

bottom of page