top of page

Biała Trufla

  Białe trufle z Alby, czyli Tuber Magnatum Pico to najbardziej cenna i poszukiwana trufla we Włoszech, gdyż tylko tam naturalnie ona występuje. Trufla biała zimowa jest najdroższa ze wszystkich dostępnych odmian trufli, ponieważ jest rzadko spotykana i występuje tylko w naturalnych warunkach. Alba, która leży w Piemoncie na północy Włoch, jest nazywana światową stolicą Trufli dzięki corocznym słynnym targom. Biała Trufla z Alby jest cenna (także dosłownie) ze względu na wyjątkowy zapach, który jest przyjemnie ostry i uzależniający. Warto tutaj także wspomnieć, że białe trufle działają jak afrodyzjak.

  Występowanie Białej Trufli


  Co ciekawe, mimo nazwy, Trufle tej odmiany nie pochodzą tylko i jedynie z tego regionu. Biała Trufla rośnie w wielu częściach Włoch jak Piemont, Umbria, Marche, Abruzja oraz Molise. Ale ta najsłynniejsza, którą wam opisujemy rośnie w okolicznych lasach Alby (miasto w prowincji Cuneo). Grzyby mają tam wyjątkowe środowisko do wzrostu, gdyż w pobliżu płyną dwie rzeki Tanaro i Po, a w dodatku pomiędzy Apeninami a Alpami występują żyzne gleby. Sezon na białą truflę trwa od października do grudnia lub nawet stycznia w zależności od regionu. Biała trufla z Alby, podobnie jak jej czarne odmiany, rośnie pod ziemią na korzeniach drzew liściastych, takich jak dąb, biała wierzba, topola biała i czarna, grab czarny czy nawet lipa.


  Charakterystyka


  Biała Trufla ma zupełnie inną skórkę niż czarne trufle, które mają „stożkowe guzki”. Biała Trufla ma prawie gładką, jasno złotą skórkę i jędrny miąższ, który ma marmurkową strukturę. Miąższ białej trufli może mieć wiele odcieni od białego z różowymi żyłkami do bursztynowej/szarej z ciemniejszymi żyłkami, w zależności od drzewa-żywiciela, na korzeniach którego rośnie. Białe trufle, które rozwinęły się na dębach, będą miały ciemno czerwonawy miąższ, podczas gdy trufle rosnące na topolach będą miały żółtawy miąższ, a te rosnące na wierzbach będą prawie białe. Ich aromat również będzie się nieco różnić w zależności od drzewa żywiciela. Cenne białe trufle są również bardzo delikatne i lżejsze od odmiany czarnej.


  Ciekawostki


  Co roku w Albie odbywają się Międzynarodowe Targi Białej Trufli (Fiera internazionale del Tartufo Bianco d'Alba) , które są najstarszymi targami białej trufli i jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące białej trufli we Włoszech, a także jedyne o międzynarodowym zasięgu i sławie. Na tych targach odbywają się licytacje największych okazów cennych białych trufli, które chcą zdobyć ludzie z całego świata . W małej Albie w czasie targów można łatwo spotkać wiele gwiazd i szefów kuchni z najlepszych restauracji świata.

  Zastosowanie i dostępność Białej Trufli


  Tuber Magnatum Pico czy potocznie zwana biała trufla z Alby ma wyjątkowy smak i aromat i ciężko przyrównać go do innych zapachów. Odmiana ta jest bardzo ceniona przez najlepsze restauracje świata. Trufle białe ścieramy wyłącznie na dania, gdyż nie poddajemy ich obróbce termicznej. Naszą propozycją jest oczywiście makaron wyłącznie z wybornym masłem, na który ścieramy wyjątkową truflę. Inne przepisy znajdziecie na naszym blogu. W naszym sklepie znajdziecie wszystkie odmiany trufli dostępne na świecie, również białe cenne trufle od Urbani Tartufi. Urbani Tartufi to pewność zakupu, jakości i dostępności tego wyjątkowego cudu natury. Na zamówienie możemy dla Was sprowadzić, każdy dostępny rozmiar tej cennej i rzadkiej trufli. Sezon to październik- styczeń, ale należy pamiętać tak jak przy wszystkich truflach że każdy sezon jest inny.

  Wartości odżywcze


  Białe trufle zdecydowanie należą do zdrowych i niskokalorycznych produktów spożywczych. W stu gramach mają jedynie 54 kalorie i jedynie 2,1g tłuszczy. Białe trufle mają niską zawartość węglowodanów, tylko 0,3g a jednocześnie wysoką zawartość błonnika 8,6g. Możemy więc zdecydowanie polecić świeże trufle osobom będącym na diecie lub dbającym o zdrowie.

  bottom of page