top of page

Oliwa z oliwek z truflą

Zaktualizowano: 1 sty 2021


Jeden z pierwszych produktów, który został wprowadzony na rynek przez markę Urbani, a zarazem jeden z najczęściej kupowanych to oliwa z oliwek z truflą.


Korzystanie w kuchni z oliwy z oliwą z czarną truflą jest jednym z najlepszych pomysłów, by urozmaicić smak potraw. Niezrównane w smaku stają się makarony lub risotto, ale również wszelkiego rodzaju potrawy mięsne i rybne będą nieporównywalne. Kilka kropli tego oleju nada ostateczny akcent niezapomnianemu daniu. 👨‍🍳


A teraz historia tej oliwy w pigułce!


Truflowa oliwa z oliwek to nic innego jak oliwa z oliwek najlepszej jakości nasycona białymi lub czarnymi truflami. Oba rodzaje trufli mają ziemisty, grzybowy zapach i posmak. Według Wikipedii ten rodzaj oliwy powstał już na początku drugiej połowy XVIII wieku i był wytwarzany poprzez gotowanie świeżych trufli w oliwie z oliwek. Później prawdziwy boom na tą oliwą zaczął się w latach 80. XX wieku, ale zanim wprowadzono komercyjny olej truflowy, szefowie kuchni we Włoszech i Francji tradycyjnie wytwarzali go, mocząc małe kawałki świeżych trufli w wysokiej jakości oliwie z oliwek.


Teraz oliwa jest powszechnie stosowana w kuchni, w celu wykończenia potrawy. Nie używa się go do np. smażenia, gdyż temperatura niszczy ten wyjątkowy zapach. Dlatego polecamy eksperymentować z tą oliwą, by podbić smak potraw takich jak sałatka lub doprawić steaka bądź grillowanych warzyw. Najlepiej zastosowanie oleju truflowego da się podsumować w trzech słowach - mżawka nad jedzeniem (nie dużo, tylko zwieńczenie dania).


Z ciekawostek, możemy wam jeszcze powiedzieć, że psy do szukania trufli szkoli się z udziałem oliwy oliwek z truflą. Właściciele lub treserzy takich psów, robią kulkę ze szmatek nasączonych tą oliwą. Taka kulka przypomina kształtem i zapachem prawdziwą, rosnącą pod ziemią truflę, co ułatwia psom szukanie tych aromatycznych grzybów.


Już niedługo dodamy z nią przepisy!

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page