top of page

Czarne zimowe trufle (Tuber Melanosporum Vitt.) - opis i charakterystyka


Trufla czarnozarodnikowa (Tuber Melanosporum Vitt.) inaczej zwana perygordzka od francuskiego regionu Perigord. Gatunek ten został pierwszy raz zdiagnozowany przez włoskiego uczonego Carlo Vittadiniego. Opisał on nowe toksyny grzybów i roślin, dlatego w łacińskich nazwach trufli powtarza się skrót Vitt. Jest to skrót oczywiście od nazwiska Carla.

WYGLĄD i CHARAKTERYSTYKA TRUFLI ZIMOWEJ

Trufla czarna zimowa ma kształt nieregularny, bulwiasty. Wielkość trufli wynosi od 1,5cm do 10cm, ale możemy również spotkać większe osobniki, co należy do wyjątku. Trufle czarne pokryte są piramidkami, a ich kolor to ciemno-brązowy przechodzący w czarny. W środku pod skórką znajdziemy miąższ trufli, skrywający marmurkowe piękno - od koloru ciemno-fioletowego po czarny z charakterystycznymi żyłkami koloru jasno różowego po kremową biel. Trufle czarne mają bardzo delikatny smak oraz intensywny, jak i zarazem subtelny aromat, dlatego są tak cenne w kuchni.

POCHODZENIE, UPRAWA i WYSTĘPOWANIE CZARNEJ TRUFLI ZIMOWEJ

Trufle czarne znajdziemy w krajach basenu morza śródziemnego – Włochy, Francja i Hiszpania, ale można je również spotkać w Nowej Zelandii czy Stanach Zjednoczonych wyłącznie w warunkach utworzonych przez człowieka. Najwięcej czarnej trufli zbierano we francuskim regionie Perigord i właśnie dzięki temu trufla wzięła swój przydomek. Ta odmiana trufli uprawiana jest też na tak zwanych „tartufajach” czyli takich „sadach trufli”. Czas jaki zajmuje trufli aby dojrzała do zbiorów w hodowlanych warunkach to 7-9 lat i nie zawsze są to owocne zbiory, gdyż trufla jest bardzo wymagająca, a gleba powinna mieć zasadowe Ph. Do tego należy dodać, że trufla powinna mieć odpowiedni klimat, czyli ciepłe lata oraz lekkie zimy, odpowiednią strukturę gleby, brak innych drzew, które mogłyby wpłynąć na powstanie innych grzybów, które wyparłyby trufle. Ponadto potrzebują odpowiedniej wilgotności i napowietrzenia gleby. Trufle czarne zimowe możemy spotkać w towarzystwie takich gatunków drzew jak dąb i leszczyna, które rosną na wapiennych glebach. Trufle czarne występują od października do końca lutego, ale należy pamiętać, że każdy sezon na tak cenny grzyb jak trufla czarna zimowa jest inny i ramy czasowe również są nieco ruchome.

ZASTOSOWANIE TUBER MELANOSPORUM VITT.

Trufli czarnej ciemno-zarodnikowej używamy w szeroko pojętej gastronomi, bo ich smak zachwycił nie jedno podniebienie. Stosowana jest jako dodatek do produkcji past, sals czy też konserwowa w słoiczkach. Jej aromat odnajdziemy też w oliwach z oliwek. Mimo to, naszym zdaniem najlepiej prezentuje się i smakuje jako świeżo starta trufla na umbryjskim makaronie Stringozzi czy Tagliatelle, ale również na jajkach w każdej postaci jak i wszelkiego rodzaju mięsach, rybach i owocach morza. To jest jedynie kilka z naszych propozycji do użycia trufli, więcej inspiracji możecie znaleźć na naszym blogu czy w mediach społecznościowych.

WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE TRUFLI

Trufla czarna jest źródłem białek, a w swojej masie zawiera ich 15-25 procent. Trufle zawierają również odrobinę tłuszczy około 4-6 procent, w tym większość OMEGA-3. Są one również źródłem soli mineralnych- wapnia i magnezu.

869 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page