top of page

Biała Trufla z Alby

Zaktualizowano: 1 sty 2021Dziś przybliżymy wam z przyjemnością kolejną odmianę Trufli! Tym razem padło na białą Truflę z Alby, prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych 😊 Alba jest nazywana światową stolicą Trufli, dzięki corocznym słynnym targom, a także najlepszej odmianie tej trufli. Biała Trufla z Alby jest cenna (także dosłownie) ze względu na wyjątkowy zapach, który jest przyjemnie ostry i uzależniający, a także małą ilość tej odmiany trufli, której nie da się sztucznie hodować.


Co ciekawe, mimo nazwy, Trufle tej odmiany nie pochodzą tylko i jedynie z tego regionu. Biała Trufla rośnie w innych częściach Włoch jak Piemont, Emilia Romagna, Toskania, Umbria, Marche, Lacjum, Abruzja oraz Molise. Ale ta najsłynniejsza, o którą wam opisujemy rośnie w okolicznych lasach Alby (miasto w prowincji Cuneo). Grzyby mają tam wyjątkowe środowisko do wzrostu, gdyż w pobliżu płyną dwie rzeki Tanaro i Po i pomiędzy Apeninami a Alpami występują żyzne gleby. Sezon na białą truflę trwa od września do grudnia lub styczna w zależności od regionu. Biała trufla z Alby, podobnie jak jej czarne odmiany, rośnie pod ziemią na korzeniach drzew liściastych, takich jak dąb, biała wierzba, topola biała i czarna, grab czarny czy nawet lipa.


Biała Trufla ma zupełnie inną skórkę niż czarne trufle, które mają „stożkowe guzki”. Biała Trufla ma prawie gładką jasno złotą skórkę i jędrny miąższ, który ma marmurkową strukturę. Biała trufla może mieć wiele odcieni od białego z różowymi żyłkami do bursztynowej/szarej z ciemniejszymi żyłkami, w zależności od drzewa-żywiciela, na korzeniach którego rośnie. Białe trufle, które rozwinęły się na dębach, będą miały ciemno czerwonawy miąższ, podczas gdy trufle rosnące na topolach będą miały żółtawy miąższ, a te rosnące na wierzbach będą prawie białe. Ich aromat również będzie się nieco różnić w zależności od drzewa żywiciela.


Co roku w Albie odbywają się Międzynarodowe Targi Białej Trufli (Fiera internazionale del Tartufo Bianco d'Alba) , które są najstarszymi targami białej trufli i jest to najważniejsze wydarzenie dotyczące białej trufli we Włoszech, a także jedyne o międzynarodowym zasięgu i sławie. Na tych targach odbywają się licytacje największych okazów, które chcą zdobyć ludzie z całego świata. W małej Albie można w czasie targów łatwo spotkać wiele gwiazd i szefów kuchni z najlepszych restauracji świata.

371 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page