Trufle czarne letnie (Tuber Aestivum Vitt.) potocznie zwane są z włoskiego Scorzone. Gatunek ten został pierwszy raz zdiagnozowany przez włoskiego uczonego Carlo Vittadiniego. Trufla ta jest najbardziej rozpoznawalna i popularna na świcie, gdyż występuje w wielu państwach. Jej cena jest najniższa ze wszystkich trufli, ponieważ 90% letniej odmiany pochodzi z plantacji trufli (sad truflowy), czyli potocznie zwanych tartufaii. Przygodę ze świeżymi truflami najlepiej rozpoczynać od tej odmiany z oczywistego powodu, czyli ceny.
WYGLĄD i CHARAKTERYSTYKA
Trufla czarna letnia ma nieregularny, bulwiasty kształt. Wielkość tej trufli wynosi od 1,5cm do 10cm, ale możemy również spotkać większe osobniki o wadze dochodzącej do nawet 1 kilograma, co należy do wyjątku. Czarne trufle pokryte są piramidkami, a ich kolor to ciemno-brązowy przechodzący w czarny. W środku pod skórką znajdziemy miąższ trufli, skrywający marmurkowe piękno w kolorach jasno-beżowych na początku sezonu, aż do pięknego ciemniejszego beżu w pełni sezonu. Trufla, jak wszystkie jej odmiany jadalne, posiada charakterystyczne żyłki koloru biało-kremowego, wpadającego w delikatny beż. Trufle letnie mają dużo subtelniejszy aromat w porównaniu do zimowej odmiany, dlatego warto pomyśleć o małym wsparciu w postaci oliwy z oliwek z czarną truflą oraz soli truflowej, choć nie jest to konieczne. Świeże trufle najlepiej smakują na daniach gorących, gdyż ciepło wydobywa z nich pełnie smaku. Trufle letnie są bardzo popularne w szeroko pojętej gastronomii ze względu na swoją niską cenę oraz piękną prezencję na talerzu.
POCHODZENIE, UPRAWA I WYSTĘPOWANIE
Trufle letnie występują w wielu krajach Europy, takich jak Włochy, Francja, Chorwacja, Grecja,
Rumunia, Polska ( w Polsce temat trufli nie jest do końca wyjaśniony, dlatego nie zalecamy ich zbioru, gdyż trufle są na tak zwanej czerwonej liście roślin i grzybów chronionych) czy nawet Szwecja o dość surowym klimacie. Trufle możemy również spotkać w krajach azjatyckich, na kontynencie Ameryki Północnej i Australii. Letnia odmiana jest najczęściej hodowana w sadach truflowych - tak jak wspomniałem wcześniej 90% zbiorów świeżej letniej trufli pochodzi z plantacji. Nie zmienia to jednak faktu, że trufle, jakie by nie były, są bardzo wymagające w uprawie, a gleba powinna mieć zasadowe Ph. Do tego należy dodać, że trufla powinna mieć odpowiedni klimat, czyli ciepłe, wilgotne lata oraz lekkie zimy, odpowiednią strukturę gleby - wapienie, brak innych drzew, które mogłyby wpłynąć na powstanie innych grzybów, które wyparłyby trufle. Ponadto potrzebują one odpowiedniej wilgotności i napowietrzenia gleby. Letnia trufla rośnie na korzeniach drzew takich jak dęby, leszczyny, graby, sosna czy topola. W zależności od drzewa żywiciela trufla będzie miała różny kolor gleby (miąższu). Trufle letnie występują od maja do końca września, ale należy pamiętać, że każdy sezon jest inny i ramy czasowe również są nieco ruchome.
ZASTOSOWANIE
Tak jak wspomniałem wcześniej trufla letnia również jest ceniona przez kucharzy, ale nie jest tak aromatyczna na jej zimowa siostra. Aby wydobyć smak letniej trufli szefowie kuchni podają ją na ciepłych daniach, bądź poddają chwilowej obróbce cieplnej. Młodą truflę letnią, czyli w okresie od maja do czerwca, można wspomóc oliwą z oliwek z czarnymi truflami lub solą truflową, później trufle wraz z dalszym ciągiem sezonu dojrzewają i stają się bardziej aromatyczne. Trufle letnie są zazwyczaj tarte w większych ilościach. Wartości odżywcze tej odmiany są bardzo zbliżone jak u trufli czarnej zimowej (Tuber Melanosporum Vitt.). Czarne letnie trufle pięknie prezentują się na talerzu i wyniosą każde danie na wyższy poziom estetyki. Świeże trufle są idealne na rodzinne obiady czy święta i z pewnością będą na nich miłym zaskoczeniem, które zapadnie na długo w pamięć gości. Trufle pasują do różnych makaronów, sosów, mięs, risotto, kremowych zup i oczywiście jajek. Trzemy je na ciepłe danie tuż przed samym podaniem, aby wydobyć delikatny aromat jaki posiadają. Trufle letnie możemy również poddawać obróbce termicznej, czyli ścierać na patelnie bądź do garnka w którym znajduje się danie przed podaniem, tak aby przez 1-2 minuty nabrały temperatury i oddały swój unikalny aromat. To jest jedynie kilka z naszych propozycji użycia trufli, a więcej inspiracji możecie znaleźć na naszym blogu lub w mediach społecznościowych.
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE
Trufla czarna jest źródłem białek, gdyż w swojej masie zawiera ich 15-25 procent. Trufle zawierają również odrobinę tłuszczy w ilości około 4-6 procent, z czego większość to OMEGA-3. Są one również źródłem soli mineralnych- wapnia i magnezu.
Comentários