top of page

Tradycyjna praktyka poszukiwania i zbierania świeżych trufli na liście UNESCO


16. grudnia na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO trafiło „polowanie i wydobywanie trufli we Włoszech: tradycyjna wiedza i praktyki”.


Kandydatura przedstawiona została przez Narodową Federację Trufli Włoskich (FNATI) oraz Narodowe Stowarzyszenie Miast Trufli (ANCT). Decyzję podjął działający w Paryżu i online (13-18 grudnia 2021 r.) Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przyjmując decyzję, Komitet zwrócił się do Włoch o zwrócenie uwagi na ryzyko potencjalnego nadmiernego marketingu oraz o zapewnienie nadzoru i dobrego zarządzania działalnością turystyczną. Komitet zaleca również uwzględnienie dobrego samopoczucia psa zarówno w kontekście polowań i wydobywania trufli, jak i podczas planowania i wdrażania środków ochronnych. Ostatnią podaną sugestią jest dzielenie się doświadczeniami ochronnymi z innymi państwami o podobnych tradycjach.


Ogromną satysfakcję z uznania wyraził ambasador Massimo Riccardo, stały przedstawiciel Włoch przy UNESCO oraz podsekretarz stanu ds. kultury Lucii Borgonzoni. Podsekretarz, dziękując UNESCO, powiedziała, że Ministerstwo będzie nadal blisko zaangażowanych środowisk, tak aby zawsze postępować zgodnie z prawidłowymi praktykami. Na koniec przemówił Michele Boscagli, Prezydent ANCT, najpierw dziękując Organizacji, a następnie podkreślając, że to uznanie stanowi źródło wielkiej satysfakcji zarówno dla społeczności, jak i dla przyszłych pokoleń.


Źródło urbanitartufi.it

211 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page