top of page

Czas na jesienną odmianę trufli - Uncinatum

Zaktualizowano: 1 sty 2021


Po letniej odmianie trufli nadchodzi jej jesienna, intensywniejsza siostra. Trufla Uncinatum (łac. Tuber Uncinatum Chatin), znana też jako burguny, jest tak bardzo podobna do odmiany letniej, że niektórzy mylnie ją za nią uznają (Tuber aestivum Vitt.). Jej miąższ jest przede wszystkim ciemniejszy i w bardzo dojrzałych okazach ma nawet czekoladowy kolor. To co ją także odróżnia od letniej trufli, to bardziej intensywny aromat. Uncinatum charakteryzuje się niezwykle orzechowo – ziemistym aromatem. Trufle te cechują się większymi rozmiarami od 5 do 15 centymetrów.


Sezon na truflę Uncinatum trwa od września do stycznia, a zbiera się ją w regionach Piemont, Emilia Romania, Marche, Umbria, Lacjum, Abruzja, Kampania oraz Molise.


Ta jesienna odmiana trufli rośnie w symbiozie na korzeniach drzew takich jak: różne odmiany dębów, lipy, topole, wierzby, graby czy leszczyny.


A na koniec ciekawostka - swoją nazwę trufla ta zawdzięcza kształtowi zarodników, które pod mikroskopem są haczykowate, a Uncinatus z łaciny oznacza właśnie haczykowaty.


Truflę tą można zarówno zetrzeć do udekorowania dania jak i poddać obróbce termicznej.

Uncinatum jest doskonałe, gdy jest w pełni dojrzałe, a tradycyjny sos uzyskuje się przez dodanie niej do oliwy z oliwek (gorącej, ale nie wrzącej), odrobiny czosnku, soli i pieprzu. Taki sos świetnie nadaje się do bruschett, makaronów, mięsa i ryb.


87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page